Field Place Infant School

Field Place Infant School

“Building bright futures together”
Illustration of child waving
Life at Field Place Infant School Life at Field Place Infant School Life at Field Place Infant School Life at Field Place Infant School Life at Field Place Infant School

Governing Body of Field Place Infant School

 The Governing Body play a vital role in helping to set the strategic direction of the school and ensuring it delivers on its responsibilities.The Full Governing Body meet at least once a term to discuss the needs and achievements of the school.Dedicated committees also meet at least once a term to discuss particular areas of work.

  • Quality & Standards - Curriculum, Teaching and Outcomes
  • Resources and Finance- Health & Safety, Staffing and Finance 

School Governors also get involved in everyday school life for example meeting parents new to Reception each year, assemblies, school discos and performances.

GOVERNOR DETAILS PRO-FORMA

GOVERNING BODY OF Field Place Infant SchoolOur Governing Body consists of 10 members and operates with two committees.                                           

Full name of Governor

Governor Category

Date of  current Appointment or Election

Source of Appointment (where appropriate)

Term of office Roles within GB

Attendance at full GB Meetings*

Committee membership

Attendance at committee meetings*

Declarations on register of business & pecuniary interest

Remarks

Mrs Theresa Alford

 

Head Teacher

13/09/2015 

 

 Whilst in post

4/4 

 All

 6/6

 

 

 

 Ms Teresa Bourne

 

 

Staff Governor 

 

19/09/2016

 Elected

 18/09/2016

 LOA**

All 

 LOA**

 

 

Ms Amanda Le-Good

 

 Co-opted

 

 25/06/2018

 

24/06/2022 

 0/1

 All

 1/1

 

 

Mr Richard Mathews

 

 Co-opted

 

13/09/2015

 

12/09/2019

Chair and Safeguarding Governor

4/4

All

6/6

 

Elected Chair 

 Mr Des McDonald

 

 Co-opted

 

13/09/2015 

 

 12/09/2019

 4/4

All

5/6

 

 

Mr Chris Payne

Parent

18/03/2010

 Elected

18/03/2010

Vice Chair

 2/4

 All

5/6

 

 Resigned September 2018

Ms Chantelle Pendergast

 Parent

01/03/2012

Elected

30/08/2019

4/4

All

4/6

 

 

Mrs Claire Young

Co-opted

04/07/2016

 

03/07/2020

4/4

All

6/6

 

 

Full name of Associate/Invited Member

Committee Membership

Voting rights Yes/No

Date of Appointment

Term  of Office/Role on committee

Attendance at committee Meetings*

Attendance at full GB meetings*

Declarations on register of business & pecuniary interest

Remarks

 Ms Elaine Nicholson

 

 Resource & Finance

 

 No

 19/09/2016

 18/09/2020

 3/3

 3/4

 School Business Manager at Field Place Infant School

 

 

 

 Ms Sandra Worsfold

All

No

 

 

3/4 

6/6

Deputy Head at Field Place Infant School 

 

Mrs Lois Edmunds

All

No

01/09/2017

Whilst Employed by the Governing Body

3/3

6/6

 

Clerk to the Full Governing Body and all committees. 

 

*Attendance during previous academic year to 04/09/2017 - 20/07/2018

** Approved leave of absence